בדוק את הדעות הקדומות שלך על האוכל!

/
/
/
6 Views

יש לך דעות קדומות על אוכל?

אם חושבים על זה, לכולנו יש מאכלים שאנחנו חושבים או מרגישים לגביהם לרעה, ולא היינו אוכלים בכלל, או רק בחוסר רצון. מה עומד לרוב מאחורי דעה קדומה כזו בנושא מזון?

1. טראומה של אוכל בילדות

לעתים קרובות, תגובה שלילית לסוג מזון עשויה לנבוע מחוויות ילדות לא נעימות עם אותם פריטי מזון. למשל, לאנשים רבים יש סלידה מסוגי ירקות כמו תרד, ברוקולי או דלעת, אולי בגלל שהוריהם גרמו להם לאכול כמויות גדולות מהם, או גרמו להם לאכול אותם בניגוד לרצונם.

בנוסף, פריט מזון או מנה עשויים להיות קשורים לאירוע טראומטי או כואב ספציפי כמו חנק בילדות, או שהם הוגשו כשמשהו שלילי וכואב קרה.

בחלקים בעולם שבהם מחסור במזון נפוץ, אנשים עלולים לפתח סלידה ממזונות שהם נאלצו לאכול שוב ושוב בגלל היעדר חלופות זולות.

2. אסוציאציות שליליות

לפעמים, דעות קדומות על מזון עשויות לנבוע מאסוציאציות שליליות חזותיות, סמנטיות, היסטוריות, חברתיות, אישיות או אחרות הקשורות לפריט מזון או למנה. לדוגמה, יש אנשים שלא גדלו ליד הים מתקשים לאכול שרימפס, סרטנים ושאר מעדנים מכיוון שהם עלולים להזכיר להם חזותית יצורים לא טעימים כמו זחלים.

לפעמים, פריטי מזון קשורים גם לסטיגמה חברתית או היסטורית. במקומות רבים, למשל, יש מאכלים שכונו 'אוכל של עניים'. רק מאוחר יותר, מאכלים כאלה – כולל פיצה וכופתאות – יצאו מהייעוד הזה לליגה של המאכלים האהובים בעולם.

3. חוסר היכרות

פעמים רבות אנו מגיבים בשלילה למאכלים שטרם עשינו היכרותם, או שהיכרותם עשינו בשלב מאוחר בחיים. לרוב, הם אינם שייכים למעגל המזונות המנחמים שלנו, אליו פיתחנו קשר רגשי חיובי חזק.

לדוגמה, אנשים רבים שחיים באירופה או באמריקה, רבים אינם יכולים ליהנות מבננה מבושלת בפעם הראשונה שהם מנסים אותה, בדיוק כפי שאפריקאים רבים עשויים להזדקק לזמן לפני אימוץ צנון, לחם שחור או סוגי גבינות.

חוץ מזה, אנו עשויים להרגיש שמעגלי הטעם שלנו כבר מחווטים לכל החיים. ייתכן שלא נהיה מוכנים להפריע או לשנות את דפוס הטעמים הזה.

4. דעות קדומות חברתיות

הצורה המטרידה ביותר של דעות קדומות על מזון היא כאשר היא נעוצה בדעה קדומה כלפי קבוצה מסוימת של אנשים. באיזו תדירות אנו שומעים ביטויים כמו 'האנשים האלה הם ככה וככה כי הם אוכלים ככה וככה'.

ישנם אנשים רבים המרחיבים את השקפתם השלילית על קבוצה אתנית או קבוצה חברתית אחרת למאכלים שהעמים הללו מוקירים כמעדנים, כגון חלזונות, רגלי צפרדעים, כבשים, ראש כבשים, ארבה, עלי קסאווה, בשר כלבים, חרקים, זחלים, וכן שיטות אכילה, כמו אכילה באצבעות.

כמובן, הבחירה לצרוך פריטי מזון מסוימים או לא היא בחירה אישית בלבד. זה רק מצער כאשר הדעות הקדומות על האוכל שלנו מסגירות דעה קדומה מסוכנת יותר כלפי בני אדם אחרים, תרבויות אחרות או דרכי חיים אחרות.

להלן תרגיל קצר לבדיקת דעות קדומות על האוכל שלך:

1. ערכו רשימה של כל המאכלים שאתם שונאים, לא אוהבים או אוכלים רק בחוסר רצון.

2. לכל פריט מזון או מנה, כתבו משפט על מה שעולה בראשכם כשאתם חושבים, מריחים או רואים את המנה או פריט המזון.

3. החליטו אם זה נובע מטראומת אוכל בילדות, אסוציאציות חברתיות, ויזואליות או היסטוריות שליליות, או האם הדעות הקדומות על המזון קשורות לדעות קדומות אחרות, עמוקות יותר. או שאולי יש לך סיבה אחרת שלא נידונה כאן.

4. רשמו משפט אחד על מה לדעתכם יעזור לשנות את הדעה הקדומה על האוכל, והאם שלב זה בכלל הכרחי.Source by Lamaro Schoenleber, Ph.d

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.kenyonville.com All Rights Reserved